کنترل LED با فرمان صوتی توسط آردوینو و بلوتوث

Voice Controlled LEDs using Arduino and Bluetooth

کنترل led با استفاده از فرمان صوتی به نظر کار بسیار سختی می آید درصورتی که بسیار آسان است و به راحتی می توانیم آنرا بسازیم.ما فقط به یک آردوینو برای ارتباط سری با بلوتوث و یک تلفن هوشمند برای ارسال فرمان صوتی احتیاج داریم.برای دریافت فرمان صوتی از برنامه اندروید “Arduino Bluetooth Voice Controller” استفاده می کنیم که می توان آن را از google play دانلود کرد.

المان های مورد نیاز 

آردوینو UNO
ماژول بلوتوث HC-06
led سبز و قرمز
مقاومت 220 اهم
اپ Arduino Bluetooth Voice contoroller
برد بورد
سیم اتصال

ماژول بلوتوث HC-06

بلوتوث می تواند در دو حالت زیر کار کند:

 

Command mode

Operating  mode

در command mode ما می توانیم ویژگی های بلوتوث مانند نام سیگنال بلوتوث ، رمز عبور آن ، سرعت بادریت و غیره را تعیین کنیم . از حالت command ماژول استفاده می کنیم در این حالت تنظیمات به صورت پیشفرض است نام دستگاه HC-06 و رمز عبور 0000 یا 1234 و مهمتر از همه بادریت برای همه ماژول های بلوتوث 9600 خواهد بود.

ماژول بر روی منبع تغذیه 5 ولت کار می کند و پین های سیگنال روی 3.3 ولت کار می کنند ، بنابراین یک تنظیم کننده ولتاژ 3.3 ولت در خود ماژول وجود دارد. 

دیاگرام مدار

دیاگرام مدار برای این پروژه به صورت زیر است ، هنگامی که می خواهیم کد را در Arduino UNO آپلود کنیم ، پین های Rx و Tx را جدا کرده و پس از آپلود کد دوباره متصل می کنیم .

Voice Controlled LEDs using Arduino and Bluetooth

 

کد آردوینو

کد به صورت کامل در پایان مقاله قرار دارد.

در کد زیر ما پین های Rx و Tx را تعریف می کنیم.

اکنون ، پین 2 و 3 آردوینو را به عنوان خروجی تنظیم می کنیم.

در تابع void loop, آردوینو مدام مقادیر ورودی را بررسی می کند و LED ها را مطابق فرمان صوتی کنترل می کند. آردوینو با توجه به فرمان صوتی داده شده ، LED را روشن یا خاموش می کند.تمام فرمان دریافت شده را در متغیر “Value” ذخیره می کنیم.

اگرفرمان صوتی “all LED turn on” باشد ، هر دو LED روشن می شوند ، برای فرمان “all LED turn on” همه ی LED ها خاموش می شوند .بقیه دستورات در جدول زیر اورده شده است.

مرحله 1: همه اجزا را مطابق نمودار مدار متصل می کنیم. هنگام آپلود کد ، پین Rx و Tx را قطع می کنیم.

مرحله 2:اپ”Arduino Bluetooth Voice Controller” را باز google play دانلودمی کنیم.

مرحله 3:برنامه را باز می کنیم ، ابتدا روی “click to connect bluetooth” کلیک کرده و ماژول بلوتوث خود را انتخاب می کنیم و بررسی می کنیم که آیا وصل است یا نه. سپس بر روی علامت میکروفون کلیک کرده و فرمان صوتی را به ماژول HC-06 ارسال می کنیم.

توجه: هنگامی که ماژول بلوتوث خود را برای اولین بار با تلفن هوشمند خود متصل می کنیم ، رمز عبورمی خواهد که یا 0000 یا 1234 است.

Voice Controlled LEDs using Arduino and Bluetooth

کد کامل آردوینو