معرفی و راه اندازی سنسور مادون قرمز E18-D80NK

E18-D80NK

در این آموزش ، ما قصد داریم E18-D80NK با Arduino راه اندازی کنیم. این سنسور سنسوری است کم هزینه و با محدوده ی تشخیص مانع از 3 تا 80 سانتی متر . استفاده از سیگنال IR مدوله شده سنسور را در برابر تداخل ناشی از نور معمولی لامپ یا نور خورشید محافظت می کند.

المان مورد نیاز

آردوینو Nano
سنسور IR E18-D80NK
سیم اتصال
برد بورد

E18-D80NK سنسور

سنسور مادون قرمز یک ماژول الکترونیکی است که با تابش و یا تشخیص اشعه مادون قرمز برای تشخیص محیط اطراف استفاده می شود. حسگرهای IR می توانند حرکت اجسام و میزان گرمای آزاد شده توسط یک جسم را تشخیص دهند. این سنسورها معمولاً در دزدگیرها ، کلیدهای روشنایی و … مورد استفاده قرار می گیرند. این سنسورهای IR را نمی توان در نور خورشید قرار داد زیرا خورشید امواج IR را آزاد می کند.

سنسور E18-D80 دارای یک فرستنده و گیرنده IR (اشعه مادون قرمز)است. فرستنده سیگنال IR مدوله شده را ارسال می کند، که پس از برخوردبا جسم توسط جسم منعکس شده و سپس توسط گیرنده تشخیص داده می شود.

E18-D80NK

این سنسور به طور گسترده ای در تشخیص مانع در ربات‌ها، خودروهای بدون سرنشین،هواپیمای بدون سرنشین،ربات مسیریاب ،تجهیزات اتوماسیون شمارش خط تولید،سیستم اتوماسیون آشپزخانه،سیستم امنیتی و ضد سرقت ،خطوط مونتاژ صنعتی و بسیاری دیگر از برنامه های اتوماسیون استفاده می شود. محدوده تشخیص را می توان با توجه به برنامه با استفاده از پیچی که در پشت سنسور قرار دارد تنظیم کرد. یک LED قرمز در پشت سنسور قرار داده شده است که هرگاه مانعی تشخیص داده شود روشن می شود .

E18-D80NK

مشخصات و ویژگی های سنسور E18-D80NK:

ولتاژ ورودی: 5 ولت DC
مصرف جریان: حداقل 25 میلی آمپر و حداکثر 100 میلی آمپر در دقیقه
ابعاد: 1.7 سانتی متر (قطر) x 4.5 سانتی متر (طول)
طول کابل: 45 سانتی متر
تشخیص اشیا: شفاف یا مات
محدوده حسگر: 3 سانتی متر تا 80 سانتی متر (بستگی به سطح مانع دارد)
دمای محیط: 25 تا 35 درجه سانتی گراد

دیاگرام مدار سنسور با آردوینو

نحوه ی اتصال سنسور به آردوینو بسیار آسان است . بطوریکه سیم قهوه ای سنسور را به پین 5v آردوینو ,سیم آبی سنسور را به پین GND وسیم مشکی را به پین دیجیتال 7 آردوینو وصل می کنیم.

E18-D80NK

کد آردوینو

کد را با تعریف تمام پین هایی که برای خواندن داده های سنسور و کنترل led لازم داریم شروع میکنیم.

 

سپس در داخل تابع setup پین سنسور را به عنوان ورودی و پین LED را به عنوان خروجی تنظیم می کنیم.

 

در تابع void loop پین سنسور را با استفاده از digitalRead می خوانیم و اگر وضعیت پین LOW است در سریال مانیتور عبارت Object Detected را نشادن میدهد و LED را روشن می کند در غیر این صورت LED را خاموش می کند.

 

تست سنسورE18-D80NK

پس از آماده شدن کد و سخت افزار ، Arduino را به لپ تاپ متصل کرده و کد را بارگذاری می کنیم. پس از آن مانیتور سریال را با سرعت 9600 باز می کنیم و در مقابل سنسور کمی حرکت می کنیم و در سریال مانیتور می بینیم که: