استفاده از پلتفرم Arduino Cloud IoT

استفاده از پلتفرم Arduino Cloud IoT
استفاده از پلتفرم Arduino Cloud IoT

در این آموزش ، ما قصد داریم ESP8266 را با Ardoino Cloud IoT راه اندازی کنیم. برای آزمایش آن، ما داده های سنسور DHT11 را از برد به Cloud ارسال می کنیم و یک سوئیچ راه اندازی می کنیم که NodeMCU می تواند LED را کنترل کند.

پلتفرم Arduino IoT Cloud

پلتفرم Arduino IoT Cloud به کاربران این امکان را می دهد که کد بنویسند، مستقیماً از مرورگر خود کامپایل و آپلود کنند. تمام ویژگی های آن را در زیر ذکر کرده ایم:

کد تولید شده به صورت خودکار: Arduino Cloud IoT به طور خودکار یک طرح با توجه به متغیرهایی که کاربر هنگام راه اندازی یک شئ تعریف می کند، ایجاد می کند. برای مبتدی‌ها و برای حرفه‌ای‌ها یک پلتفرم پر سرعت و مطلوب محسوب می‌شود.

Plug & Play onboarding: با استفاده ازپلتفرم Arduino IoT Cloud، می توانید کد بنویسید، مستقیماً از مرورگر خود کامپایل و آپلود کنید، دستگاه های IoT خود را متصل کرده و داشبوردهای فوری بسازید. بنابراین، برای برنامه نویسی سخت افزار نیازی به برنامه نویسی در Arduino IDE ندارید.

دشبورد موبایل “On-the-go”: این امکان را به کاربران می دهد تا از هرجایی با استفاده از ابزارهای در دسترس ، به داده ها دسترسی داشته باشند ، آنها را کنترل کرده و حسگر از راه دور را مانیتورینگ کنند.

ادغام با سایر بسترها: Arduino Cloud IoT می تواند با Amazon Alexa ،Google Sheets ،IFTTT و ZAPIER ادغام شود که به کاربران امکان می دهد دستگاه ها را با استفاده از صدا ، صفحات ، داده ها و هشدارها با استفاده از webhook برنامه ریزی و مدیریت کنند. این پلتفرم همچنین توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های سفارشی را با استفاده از Arduino IoT API ایجاد کنند ، که برای انعطاف پذیری بیشتر به آنها webhook های نهایی اضافه می شود.

المان های مورد نیاز:

  • NodeMCU ESP8266
  • سنسور DHT11
  • LED (5 میلی متر)

دیاگرام مدار 

سنسور DHT11 از طریق پین 5V و  NodeMCU GND تغذیه می شود. پین دیتا DHT11 به D0 NodeMCU و پایه مثبت LED به پین D7 NodeMCU متصل است.

راه اندازی Arduino IoT Cloud

برای راه اندازی باید وارد اکانت Arduino خود شوید. اگر اکانت ندارید ، به Arduino IoT Cloud بروید و یک اکانت ایجاد کنید.

مرحله 1: پس از اتمام ساخت اکانت ، یک دستگاه جدید یعنی NodeMCU را به Arduino Cloud IoT اضافه می کنیم. در Cloud، به تب “devices “می رویم . سپس روی “add device “کلیک می کنیم.

سپس ، روی “Set up a 3rd party device” کلیک می کنیم.

در مرحله بعد ، ما باید بردی را که استفاده می کنیم انتخاب کنیم. ابتدا ESP8266 را در نوع دستگاه انتخاب کنید و سپس NodeMCU1.0 را از select model انتخاب می کنیم.

Setting-Up-Arduino-Cloud-IoT

در مرحله بعد ، نام دستگاه را مطابق پروژه خود تغییر می دهیم و روی next کلیک می کنیم. پنجره ای با  Device id و secret key دستگاه ظاهر می شود. می توانید آن را دانلود کنید توجه داشته باشید که secret key بازیابی نمی شود.

سپس بر روی CONTINUE کلیک کنید تا دستگاه اضافه شود.

Arduino-Cloud-IoT-Secret-Key

مرحله 2: پس از افزودن دستگاه ، مرحله بعدی ایجاد یک Thing است. بنابراین به برگه “Things” می رویم و روی “Create Thing” کلیک می کنیم.

Getting-Started-with-Arduino-Cloud-IoT

اکنون ، در برگه things، ما سه گزینه برای طبقه بندی داریم ، یعنی متغیرها ، دستگاه و شبکه. ابتدا ، دستگاه خود را با Thing خود لینک می دهیم. مانند تصویر با این کار پنجره ای باز می شود ، جایی که create device ایجاد شده برای انتخاب در دسترس است.

Arduino-Cloud-IoT-Configuration

پس از اتصال دستگاه ، ما باید چند متغیر اضافه کنیم که در کد استفاده می شود. روی دکمه “Add variable” کلیک می کنیم . با این کار پنجره ای باز می شود که در آن باید اطلاعات را پر کنیم. در اینجا ، ما سه متغیر ایجاد می کنیم که یکی از آنها برای LED و دو مورد برای ذخیره مقادیر دما و رطوبت استفاده می شود.

ابتدا led_switch را ایجاد کنیم. نوع داده int است ، مجوز فقط خواندنی است و وضعیت داده در حال تغییر است. پس از اتمام کار ، روی دکمه “add variable” کلیک می کنیم.

Setup-Arduino-Cloud-IoT

به طور مشابه ، متغیرهای “دما” و “رطوبت” را اضافه می کنیم . فقط نوع داده برای این متغیرها float است.

Arduino-Cloud-IoT-Connecting

ما باید اطلاعات Wi-Fi را وارد کنیم . برای این کار روی دکمه “Configure” در “Network Section” کلیک می کنیم.سپس ان را “save ” می کنیم.

Arduino-Cloud-IoT-Network-Configuration

مرحله 3: اکنون که دستگاه و متغیرها را اضافه کرده ایم ، می توانیم به مرحله بعدی یعنی ایجاد داشبورد برویم .برای انجام این کار ، به برگه “dashboard” بروید و روی دکمه “build dashboard” کلیک می کنیم.

Arduino-Cloud-IoT-Dashboard

برای افزودن ابزارها در داشبورد ، روی نماد مداد در گوشه سمت چپ بالا کلیک می کنیم ، روی دکمه “add” کلیک می کنیم و سپس به “Things” بروید و Thing را انتخاب می کنیم .سپس همه متغیرها را انتخاب کرده و روی “Add widgets” کلیک می کنیم.

Arduino-IoT-Cloud

صفحه نهایی دسکتاپ به این شکل است:Arduino-IoT-Cloud-ESP8266

کدنویسی 

برنامه نویسی NodeMCU برای خواندن داده ها از DHT11 و ارسال آن به Arduino Cloud است. برای انجام این کار ، باید به برگه “Sketch” برویم.

هر متغیری را در Things اضافه می کنیم، Sketch روی cloud مطابق متغیرها به طور خودکار به روز می شود. بنابراین ، بیشتر کد نوشته شده است و ما فقط باید چند خط برای سنسور DHT11 اضافه کنیم. کد کامل در زیر قرار دارد.

وقتی کد آماده شد، Board و Port را انتخاب می کنیم و آپلود می کنیم.

NodeMCU-ESP8266-with-Arduino-IoT-Cloud

با انجام این کار ، می توانید LED را کنترل کرده و داده های سنسور DHT11 را با استفاده از پلتفرم Arduino IoT Cloud نظارت کنیم.

Arduino-IoT-Cloud-Dashboard